Oldalak száma: 368 oldal
Megjelenés éve: 2016
Kiadó: Athenaeum
ISBN: 9789632935232
Műfaj: fantasy
Moly.hu átlag: 94%
Fülszöveg:
Tom Pastor a képzeletének rabja. Szerelmi élete viharos, hétköznapjai keservesek. Alig létezik számára más, mint az ecset és a vászon, hogy illúzióit valósággá álmodhassa.
Tom negyvenéves, festőművész, és egy nap arra ébred, hogy halott.
De az életének ezzel még koránt sincs vége.
A túlvilági sötétség sivatagában megcsörren egy piros telefonfülke készüléke: a vonal másik végén felcsendülő hang akar tőle valamit.
Hősünk elindul hát beteljesíteni a küldetését, útját nem gátolja sem tér, sem idő, ezen a helyen vígan megfér egymás mellett Edgar Allan Poe és Charlie Chaplin, Drakula gróf és a Gyáva Oroszlán, Salvador Dalí szürrealista rémálma és Tom Pastor Keselyűembere… Szerelem és halál.
A nagy illúzió a megismerhetetlen felfedezésének regénye, édes-bús felnőttmese a boldogság kereséséről és megtalálásáról, ott, ahol a legkevésbé számítanánk rá.
Én és a könyv
Olvasva: 2017. március 2--8.
Egy februári napon e-mailt kaptam bizonyos Benyák Zoltántól (bizonyára hallottatok róla), hogy volna-e kedvem elolvasni a nemrégiben megjelent könyvét. Gyorsan utánanéztem; már a molyos értékelések is nagyon pozitív képet festettek A nagy illúzióról, de engem a kigyűjtött idézetek győztek meg arról, hogy igent kell mondanom. Ezután megérkezett a postás a könyvemmel, én pedig nagy várakozással ugrottam fejest a másvilágba.
Véleményem
Két nagyon fontos tanácsra emlékszem gyerekkoromból: 1., "Ne igyál annyit, béka nő a hasadba!"; 2., "Ne egyél annyit, tigrisekkel fogsz álmodni!". Azért én próbálkoztam, mert a lázadó ösztön dolgozott bennem, de se békát, se tigrist nem sikerült összehoznom. Évekkel később jöttem rá, mit is jelent "tigrisekkel álmodni". Egész életemben durvábbnál durvábbakat álmodtam, félelemmel vegyes tisztelettel adózom a tudatalattim előtt, de A nagy illúzió minden vad álmomat felülmúlta.
Tom Pastor karakterével igen nehezen tudtam azonosulni, hiszen szinte teljesen az ellentétem. Ő művész, én nem értek a művészethez. Ő drogos, én messze kerülöm a tudatmódosítókat. Ő lecsúszott, én lenéztem őt emiatt. Egészen addig, amíg meg nem ismertem a halála előtti énjét, és hogy mi is a küldetése a másvilágon. Meg kell találnia a lányát, azt a személyt, aki a világot jelenti neki. (És ezzel el is érkeztünk az egyetlen közös ponthoz: "a gyerekért bármit!").
"– Vajon örökké ezt fogom csinálni? – kérdezte Tom, inkább magától.– Mit? – Nina szótlan volt, mióta elindultak Berlinből.– Magam után kutakodom. Az elveszett részeim után. Majd amikor megtalálok egy darabot, csak arra döbbenek rá, hogy újabb hiányzik. Olyan ez, mintha az én poklomban ez lenne a büntetésem."
A túlvilágon Nina fogja Tomot terelgetni, segít neki abban, hogy visszanyerje az emlékeit. Együtt egy Chevy Chevelle-ben furikázzák keresztül-kasul a túlvilágot. Tomnak nagy szüksége van a révész lányra, egyedül soha nem tudna eligazodni azon a hihetetlen helyen. A városok csak úgy feltűnnek és letűnnek; simán elképzelhető, hogy a modern kori London mellett megjelenik az 1700-as Frankfurt. Mások a szabályok, a térbeli és időbeli korlátok megszűnnek. Minden és mindenki egyszerre létezik. Az egyetlen biztos pont: "ha elfelednek, meghalsz"; vagyis csak addig létezhetsz a túlvilágon, míg az élők között valaki emlékszik rád. Ha nincs senkid odaát, a Keselyűember eljön érted, és eltűnsz az örök semmiben.
Sok teória van arról, mi vár ránk a halál után. A nagy illúzióban nincs menny és pokol, csak egyetlen hatalmas tér, sivataggal, óceánnal, városokkal. Egyetlen más könyvben sem találkoztam hasonló megközelítéssel, így szinte szájtátva olvastam a leírásokat az Ordító Erdőről, a Fekete Karneválról, a lebegő kórházról, a Katasztrófák földjéről, és minden más látványosságról. Próbáltátok már elképzelni a végtelent? Mint a világűr. Ameddig látsz, csillagok mindenhol, és még azon is túl, és még azon is túl. Hasonló végtelen térként tudom elképzelni a Benyák-féle túlvilágot.
"Minden félelem megöl egy darabot bennünk. Apránként, lassú mozdulatokkal faragja az elevent semmivé."
A könyvet három szakaszra tudnám bontani. Az első, amikor Tom éppen felébredt a sivatagban, nem emlékszik senkire és semmire. Felületesen ismertem meg, nem váltott ki belőlem csipetnyi együttérzést sem. Nehezen rázódtam bele a történetbe, kevéssé érdekelt egy túladagolásban kinyúlt hobó lelkivilága. Aztán ugye eljutottunk addig a pontig, míg Tom visszanyeri a halála előtti utolsó időszakról való emlékeit. Akkor kezdtem vele szimpatizálni, amikor rájöttem, hogy a lánya mennyivel fontosabb neki, mint a drog. A második szakaszban már tudjuk, mi Tom küldetése. Végigjárják azokat a helyeket, ahol a Lily megfordulhatott. Ezt a részt azért szerettem, mert mindig meg tudott lepni. Ilyen helyszíneket elképzelni sem tudtam, szürreális volt az egész, egy új élmény. A harmadik szakasz (a személyes kedvencem) a Keselyűemberről szól; ez volt a kötet csúcspontja, ahol a szálak összefutnak, és végre minden világossá válik.
"Ha úgy tetszik, mind egy moziban ülünk, ahol a kaszás a jegyszedő. Bámuljuk a nagy közös filmet, ahogy a történetünk belekeveredik másokéba. Egy óriásdráma, milliónyi főszereplővel. Azért ne ijedj meg a nagyságától! Ahonnan te nézed, csak egy kis része látszik a sztorinak."
Akik követnek a molyon vagy itt, tudhatják, hogy leginkább YA-regényeket olvasok, és bár szeretem a fantasyt, A nagy illúzió akkor is messze kilógott a komfortzónámból. Most kiléptem a kényelmes kamaszhősök világából, hogy egy olyan karaktert kövessek, akit eleinte meg sem értettem. Megérte-e? Abszolút! A nagy illúzió hatással volt rám, kibillentett a lelki egyensúlyomból. Innen üzenem Benyák úrnak, nyugodtan egyen túl sokat vacsorára, ha az ő "tigrisei" ilyen és hasonló sztorikat eredményeznek.
A recenziós példányért köszönet az írónak!
A bejegyzésed nagyon meghozta a kedvem a könyvhöz :) Elkezdtelek követni ;)
VálaszTörlésKedves vagy, köszönöm! :)
TörlésKöszönöm, hogy elolvastad. Örülök, ha tetszett...
VálaszTörlés