Oldalak száma: 400 oldal
Megjelenés éve: 2015
Eredeti megjelenés: 2011
Fordította: Havadi Krisztina
Kiadó: Cartaphilus
Kiadói sorozat: Carta Light
Eredeti cím: The Death Cure
ISBN: 9789632664217
Műfaj: YA, disztópia, posztapokaliptikus
Goodreads átlag: 3,77 / 5
Moly.hu átlag: 81%
Fülszöveg:
A Tűzpróba után úgy tűnik, az őrült hajszának vége. De Thomas biztos benne, hogy nem bízhat a VESZETT-ben. Hiába állítják, hogy nincs több megtévesztés, hogy a Próbák nyomán már minden szükséges információt megszereztek, és most Thomas és társai visszakaphatják az emlékeiket, hogy végrehajthassák az igazi küldetésüket. A csapat tagjaitól várják ugyanis, hogy létrehozzák az emberiséget fenyegető halálos vírus ellenszerét. Csakhogy Thomas sokkal több mindenre emlékszik, mint a VESZETT vezetői hinnék. Hazugságokkal többé nem mennek semmire. Ám a dermesztő igazság jóval veszélyesebb, mint azt Thomas valaha gondolta volna. A csapat újabb gyilkos kalandra vállalkozik, hogy kifürkéssze a VESZETT legnagyobb titkát. Menekülésük során tomboló Buggyantakkal és profi fejvadászokkal kell megküzdeniük, majd egy titkos szervezet csap le rájuk. Milyen árat kell fizetniük azért, mert a saját kezükbe vették a sorsukat? Túlélheti-e vajon bárki a Halálkúrát?
Én és a könyv
Olvasva: 2016. június 17. - július 1.
Az Útvesztő egy nagyon érdekes világot vázolt fel, amiben egy élmény volt kalandozni. A Tűzpróba már az elején beszippantott, és annyira magával ragadott, hogy bekerült a kedvenceim közé. El nem tudtam képzelni, miért ilyen alacsony ezek után a Halálkúra molyos százaléka... Nos, most már mindent értek.
Véleményem
Az előző rész izgalmas befejezése után valami sokkal ütősebb kezdésre számítottam. A Halálkúra első fejezetei arról szólnak, hogy Thomas egymagában ücsörög a cellájában, senki nem mond neki semmit, és azon gondolkozik, miért van ilyen fojtogatóan büdös. A bűz belengi a cellát. A szag betölti Thomas orrát és a fejét, belekúszik az agyába, és kiszorít minden fontos gondolatot. (Szegény vőlegényem olvasta fel nekem ezeket a részeket, én meg csak arra tudtam gondolni, hogy legyen már vége, mert ettől még én is a falnak megyek, nemhogy ő, aki egyébként sem szeret olvasni.)
Hálistennek a huszonhatodik napon Thomast kiengedik, és végre kiszellőzhetnek a gondolataink. A Patkányember elmondja nekik, hogy a legtöbben immúnisak a Kitörésre, ám néhányan nem, és hogy vége a kísérleteknek, mindenki visszakaphatja az emlékeit. Thomas, Newt és Minho az egyetlenek, akik nem akarnak emlékezni, de kényszeríteni akarják őket a műtétre, úgyhogy Brendával és Jorgéval együtt meglovasítanak egy berget.
Az útjuk Denverbe vezet, egy nagyvárosba. Kiderül, hogy Teresáék is oda szöktek. Denverben a csapat egy régi ismerőssel találkozik, akit halottnak hittek. Ez az ember egy Jobb Kar nevű szervezet tagja, amelynek az a célja, hogy egyszer és mindenkorra leállítsa a VESZETT-et. Mivel közösek a céljaik, Thomasék fontolóra veszik a csatlakozást; akkor még nem tudják, hogy mennyi életveszély vár rájuk a Buggyantakkal teli városban; azzal pedig végképp nem számolnak, hogy pont a Buggyantaktól kell legkevésbé félniük...
A könyv nagyon erős cselekményt tudhat magáénak, csak egy baj van: hogy túl sok a töltelék szöveg. Izgalmasak a kalandok, amibe a fiúk meg Brenda belecsöppennek, és tényleg nagyon érdekfeszítő, de csak addig, amíg ideiglenesen meg nem menekülnek. Itt-ott próbálnak humorizálni a srácok, de szerencsétleneket nagyon vérszegény humorérzékkel verte meg a sors. Nem baj ez, ebben a sorozatban semmi helye a vicces jeleneteknek, csak akkor bár ne is próbálkoznának.
"Kövessetek. És ne feledjétek: ha bármelyik testrészetek leválna rólatok egy Buggyanttal történt szerencsétlen találkozás következtében, melegen ajánlom, hagyjátok a fenébe, és rohanjatok, ahogy bírtok. Már ha nem a lábatok vált le."
Thomasra nagyon haragudtam. Megszoktam az előző kötetekből, hogy az író kicsit sokat foglalkozik Thomas érzelmeivel, de most azt vettem észre, hogy a srác hangulatában, cselekedeteiben semmi ésszerűség nincs. Sajnos ő a döntéshozó a csapatban, ami azért fura, mert mindig a pillanatnyi megérzései alapján dönt. És többnyire rosszul. Jó példa erre a kávéházi jelenet, amikor felfedezik, hogy egy fertőzött ül a közelükben. Brenda és a többiek okosan leléptek, de Thomas csak nézett ki a fejéből, őt nem bírták magukkal ráncigálni. Amikor kiürült a helyiség, eljutott Thomas agyáig is, hogy menni kéne. És vajon ment? Nem. Mert ő meg akarta nézni, mi fog történni. Akkor az őr felfedezte, hogy mindenki elhagyta a helyiséget, csak Thomas nem, és a srác bajba kerül - egy többfejezetes bajba. Ebből látszott a leginkább, hogy ez a jelenet is csak töltelék a könyvben, nehogy már túl hamar véget érjen.
Gondolom, itt már elég egyértelmű, hogy Thomas sem tartozott éppenséggel a kedvenc szereplőim közé. Hasonlóan szerettem az összes többi karaktert is, ezért egyszerűbb lesz, ha arról az egyről beszélek, akit valamennyire kedveltem. Newt volt ennek a könyvnek az egyetlen értékelhető karaktere. Sokkal szívesebben olvastam volna a könyveket az ő szemszögéből. Érett, előrelátó és bátor, igazi vezető; igen érdekes sorsot szánt neki James Dashner, de erről egy szót se többet.
"– Te… mi… azt tesszük, ami helyes.– Nem hiszem, hogy létezik még helyes és helytelen. (…) Csak szörnyű és kevésbé szörnyű létezik."
A kedvenc részeim azok voltak, amiben Buggyantak szerepeltek. Dashner igazán elgondolkodhatna rajta, hogy zombis regényeket írjon, mert ebben nagyon erős. Kiborított az a jelenet, amikor a fiatalok sétálnak az utcán, és látnak egy félig takarásban lévő Buggyantat. Ugyan nem lehetett látni, hogy mit csinált, de a többiekben felmerült, hogy éppen egy embert fogyasztott.
Aminek a legjobban örülök, hogy pár fejezet erejéig visszamentünk az Útvesztőbe. Erről sem akarok többet elárulni, de volt valami ismerős, nosztalgikus érzésem közben. A Siratók felébresztése pedig mocsok, de kihagyhatatlan húzás volt Dashner részéről! (Az első kötetben is a Siratók voltak a kedvenceim.)
"Mi értelme beszélgetni, ha már nem lehet megbízni a szavakban?"
Három dolog miatt pontozom le ezt a könyvet: a töltelékek, Thomas karaktere és a végkifejlet miatt. Vajon én vagyok az egyetlen, akinek az utolsó fejezet nem hozott megnyugvást? Pedig jól le lett zárva a sztori, nem maradtak kérdéseim, mégis úgy érzem, ez nem lett az igazi. Nem így kellett volna, valami hiányzik, de nem tudok rájönni, hogy mi.
Amennyire vártam ezt a könyvet, akkorát csalódtam benne. Tényleg ez lett a trilógia leggyengébb darabja. Mégis kihagyhatatlan annak, aki már belekezdett az Útvesztőbe, hiszen ebben a kötetben kapjuk meg az összes választ. Csak egyet tanácsolhatok: ne várjatok tőle túl sokat, hátha nem koppantok akkorát.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése